Napjainkban komoly kérdés, hogy van-e létjogosultsága a nyomtatott sajtónak. Hiszen a webes felületek gyorsaságával, és naprakészségével, egy nyomtatott kiadvány nem tud versenyezni. Természetesen, ahogyan a könyvek esetében, így itt is megvan a varázsa a kézzel fogható magazinnak. Az illatának, az anyagának és annak, hogy ha elteszem a szobám valamely ismeretlen sarkába, pár évvel később meglepődve csodálkozom rá, hogy: Jé, nekem ilyenem is volt?!
Én mindig is a magazin olvasók pártját erősítettem. Szeretem kézbe venni, szagolgatni a magazint és elmerengeni a cikkek olvasása közben. Jobb, mint egy regény, hiszen pár perc szabadidőmben kézbe kaphatom, és átfuthatok egy-egy érdekes írást, anélkül, hogy utána az az érzés maradna benne, hogy valamit félbehagytam. Éppen ezért, 2014-ben előfizető voltam az egyik legnagyobb, videojátékokkal foglalkozó magazinra, a Gamestar-ra. Azonban, 2014 Novemberében egy új cím ütötte fel a fejét, és vállalkozott abba a merész küldetésbe, hogy új magazinként utat törjön magának a Gamerek mindennapjaiba. Ez pedig nem más, mint a Controller, elsősorban konzoljátékosokat megcélzó havilapja.
A legfőbb tanulmányozási szempont, számomra az volt, hogy melyik magazinból vásárolgassak alkalmanként 2015-ben. (Mivel a Gamestar előfizetésemet nem hosszabbítottam meg). A versenyt teljesen egyértelműen a Gamestar nyerte, mindjárt részletezem is, hogy miért.
Mivel az újság, anyagiakat tekintve, pontosan fele a Gamestar-nak, így úgy gondoltam, nincs sok vesztenivalóm, ha magam is közelebbről tanulmányozom az új jövevényt. Az első számnál renkívül szembetűnő, hogy a szerkesztők a minőségre törekedtek. A választott papír, a használt font, a hatalmas képek és a letisztultság egyfajta eleganciát kölcsönöz a lapoknak. Éppen ezért, bár az első szám 16 lappal rövidebb volt, a súlya így is kétszeresét nyomta egy GS-nek. Ugyanakkor, a borító mindenképpen megérdemel egy dicséretet. Magyarországon először, lehajtható füles megoldást alkalmaztak. A kis fülecske tartalmazza a magazin tartalmi ajánlóját. Megvásárlás után ezt egyszerűen lehajthatom, vagy a perforálás mentén letépve könyvjelzőként használhatom. Bónusz, hogy így a borítóról eltűnnek a felesleges feliratok, és teljes pompájában csodálhatom a gyönyörködtető borítóképet.
A Cikkek jelentősen rövidebbek, a GS-ben megszokottaknál, és a nyelvezetük is gyakran közelebb áll a mai fiatalok beszélt nyelvéhez, ami elsőre kifejezetten jól is hangzik. Ám, a tartalmukat negatívan befolyásolja. Nem egy olyan játékkritikával találkoztam az első két számban, ahol a játék első benyomásának leírását olvashattam, majd egy megindokolatlan %-ot láttam a végén. Nem igazán találtam a kapcsolatot. Például a Decemberi számban a Farcry 4-es kritika kifejezetten jókat ír a játékról, és az egekbe magasztalja (A GS ugyanezen cikkéhez képest), és mégis a végén 75% virít. Ha nem olvasok utána alaposabban a játéknak máshol is, nem derültek volna ki a buktatók, amiktől “csak” 75%-ot érdemelt. (Vagy az AC Unity-ről, ahol semmi lényegi információt nem tudhatunk meg…)
Én a rövidebb cikkeket is preferálom, amit tudok csak felkapni, és átfutni, amíg elkészül a pirítós, vagy letöltődik egy app a telefonomra. Ezt azonban hiányolom a Controller-ből. Itt ugyanis minden kritika legalább két oldalas, és a második számból már kiirtották a fél oldalas híreket. Van helyette remek filmkritika, ami valahogy szöges ellentétben áll a saját filmről alkotott véleményemmel. (De ez már legyen csak az én bajom) Szívesen fogadnék például, ilyen rövid, mobiljáték kritikákat, vagy egy a GS-ből ismert Kultúra, vagy “Másvilág” rovatot, ami kicsit elrugaszkodik a Gamer világtól, és szélesíti a látókörömet.Bár erre ott van a Japánságok rovat, ami egy hatalmas ötlet, a Gamerek és Anime rajongók átfedése miatt. Vagy a retrológia, ami lényegében nem más, mint egy retro játék kritikája.De számomra valahogy kevés… A hardverekkel foglalkozó rész hiányát is felróhatnám, vagy hogy nincs kép a szerkesztőkről (Amit a GS-ben szeretek), csak egy kis rövid lista az impresszumban.
Sorolhatnám még a képaláírások hiányát, a páratlan oldalon befejeződő többoldalas cikkeket, vagy a magazin végén található kuponok apró elírásait. (Az 500 Ft-s kupon oldalára 1000 Ft van írva, ami nem kicsit megmosolyogtatott)
Összességében a Controller egy minőségi kivitelezésű, de még újonc magazin. Különösen ajánlott azoknak, akik szeretik csak átlapozni a nyomtatott kiadványokat, mert itt hatalmas képekkel, jó minőségben találkozhatnak. Én azonban aki informálódni szeretnék egy-egy játékról, vagy a gamer világról tágabb rálátást kapni, továbbra is a Gamestar-t fogom megvásárolni, amíg a Controller kinövi ezen gyermekbetegségeit.
A cikk megtekinthető a személyes blogomon is: http://tds.hu/gamer-magazinok/